Inne strony
Ciekawe linki
Kayas Ochi
Czasopismo
Ścieżka mocy
Duchowość indiańska wg. nauk Sun Bear'a
Zespół taneczny
Działalność i osiągnięcia
Informacje
O Stowarzyszeniu Żółwi
Co nowego
w Stowarzyszeniu Żółwi?

TANCERZE "STOWARZYSZENIA ŻÓŁWI"
(Turtle Society Pow-Wow Dancers)
zapraszają na wędrówkę po różnych krainach indiańskiej Ameryki

Tancerze "Stowarzyszenia Żółwi" to amatorski zespół taneczno-folklorystyczny, który prowadzi swoją działalność w ramach Koła Zainteresowań Kulturą Indian przy Sztumskim Centrum Kultury. Tancerze "Stowarzyszenia Żółwi" prezentują w malowniczych i autentycznych kostiumach współczesny panindiański folklor typu pow-wow Indian z U.S.A. i Kanady. Występy taneczne połączone z elementami prelekcji prowadzą widzów przez Wielkie Równiny, Prerie, leśne okolice Wielkich Jezior, Góry Skaliste, pustynne obszary Południowego Zachodu i inne obszary Indiańskiej Ameryki. Nasze przedstawienie, ucząc i bawiąc, pozwala widzom wziąć udział w poznawaniu kultury i dziedzictwa rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, ich wierzeń, stylu życia dawniej i dziś.

Członkowie Zespołu studiowali specjalistyczną literaturę wydaną w U.S.A. i Kanadzie, konsultowali poszczególne układy taneczne swojego programu z Indianami, znawcami własnego folkloru plemiennego i współczesnych panindiańskich widowisk typu pow-wow. Wszystkie kostiumy, rekwizyty i instrumenty uczestniczące w spektaklu zostały wykonane ręcznie z użyciem szklanych paciorków oraz naturalnych surowców, tj. skór i futer zwierzęcych, piór, drewna, itp. wykorzystywanych przez tradycyjnych tancerzy indiańskich.

Kierownikiem zespołu "Tancerze Stowarzyszenia Żółwi" jest Leszek Michalik, znawca i popularyzator dawnej i współczesnej kultury Indian obu Ameryk. Funkcję kierownika artystycznego pełni Sławomir Michalik, jeden z założycieli Zespołu.

Repertuar Zespołu obejmuje 15 tańców m. in. takich plemion jak: Lakota (Sioux), Komancze, Kiowa, Pueblo, Yakima, Irokezi i Czirokezi (Cherokee).


Program występów Galeria zdjęć


tel. 055 640 16 17 , email: kzki@sunbear.most.org.pl